Yeniler için bir bakışta Adana

Yolunuz Adana'ya düştü tuttunuz Adana'nın yollarını, merak etmeyin pişman olmayacaksınız geldiğinize.
İlk olarak aklınızdan Adana Adliyesini çıkarın, diğer şehirlerin adliyelerinde ne kadar olay yaşanıyorsa Adana da aynı şekildedir, basının abarttığına bakmayın. zaten çıkan olaylara karışanlar da Adana'lı değildir bunu da bilin.

Adana'ya otobüsle geldiğinizi varsayalım; otogarda otobüsten iner inmez çay ikram edilecektir, almayın! müesseseden falan değildir, söke söke buz gibi çayın parasını ödersiniz. Arkadan birisi bagajınızı vermek için "Bak Hele" (bağhele diye telafüz edilebilir) diye seslenirse yadırgamayın, bakar mısın demeye çalışıyordur, muhtemelen duyacağınız ilk Adana terimi o olur, hemen arkasında aboo teriminiyle sık sık karşılaşır ve belli bir zaman sonra siz de severek kullanırsınız, şimdiye kadar bu kelimeyi kullanmadan duygularımı nasıl anlatmışım diyebilirsiniz kendinize...

Adana otogarında nerdeyse tüm firmaların servisleri vardır ve bu servisler sizi şehir merkezine kadar bırakırlar. Servisten indiğiniz yer Atilla Altıkat durağı oluyor, yoldan geldiniz karnınız açtır.. başınızı kaldırdığınızda İş Bankası ve Akbank'ı göreceksiniz, hemen Akbank'ın karşısında, yanında, arkasında kebabcılar var onlardan birisine oturabilirsiniz ama acele etmeyin; 15-20 metre yürüyün sonra sol hemen sonra da sağa dönerseniz kebabcı şehmus'un önünde bulursunuz kendinizi, bir yeri aramak için ilk karşınıza çıkan kişiye rahatlıkla adres sorabilirsiniz, elinizden tutup gideceğiniz yere kadar bile götürebilir, Adana'lı yardımseverdir. neysee oturdunuz kebabcıya, mönü falan beklemeyin 1,5 Adana (Adana Kebab) söyleyebilirsiniz, yemeğiniz gelene kadar masaya envai çeşit salata gelir, masada yer kalmaz o derece.. korkmayınn bu salatalar için ekstra para ödemezsiniz, rahat olun salata yetmezse bi daha söyleyin. Kebabın yanında şalgam içebilirsiniz, iyi gider.
Yemeğin ardından çay ikram edilir, bu sefer gerçekten müesseseden, isterseniz 3 bardak için, kimse bir şey demez. Bu arada çaycı çaya şeker katım mi diye sorabilir, katmak fiili de Adana'da çok sık kullanılan bir fiildir, birçok yerde kullanılır, biz Adanalılara normal gelse de dışardan gelenler yadırgayabiliyor :o

Eğer Adana'ya öğrenci olarak geldiyseniz muhtemelen çukurova üniversitesine gideceksiniz, biraz evvel gördüğünüz akbank'a doğru ilerleyin, teknosa'nın karşısında otobüs durakları var, turuncu olanlar üniversiteye gider, muavinler zaten gazipaşa, cemalpaşa, baraj yolu, baraj kapısı, balcalı.. diye susmadan bağırırılar, diğer birçok semte de buradan otobüs kalkar. İş için geldiyseniz ve otel bakıyorsanız bulunduğunuz caddenin ilerisinde çeşitli oteller mevcut, bütçenize gör seçersiniz artık. Mavi Sürmeli, Çukurova Sürmeli, Otel Seyhan, Zaimoğlu köklü otellerdir, ayrıca şehir merkezinde yeni bir kaç ptel daha bulunur.

Sanıyorum Adana'da taksiler istanbul'a göre biraz daha pahalı olabilir, uzun mesafelerde toplu taşıma araçlarını tercih edin, Kırmızı belediye otobüsleri biletlidir ve de aceleniz varsa tavsiye edilmez, dolana ay dolana diyerek gideceğiniz noktaya en uzun yoldan varmaya çalışırlar. özel otobüs ve minibüslere binmek için duraklara gitmenize gerek yok, sizi her yerden alır ama sadece duraklarda indirir.

Yaz mevsiminde geldiyseniz dışarda çok kalmayın, bayılabilirsiniz (gerçekten). Yazın tam ortasında Adana'da kimse olmaz olanlar da dışarı çıkmaz, terk edilmiş bir şehir görünümde olabilir. Kasım ayına kadar kısa kollu t-shirt ile üşümeden dolaşabilirsiniz.

Akşam oldu dışarı çıkmayı planlıyorsunuz, beyazevler civarında alkolsüz cafeler mevcut, genelde öğrenciler takılır; nargile içebilir, okey ve bilumum kağıt oyunlarının yanısıra tabu falan da oynayabilirsiniz, hoş mekanlardır hatta son zamanlarda bayağı iyileştirmeler yapılanlar var. Yok ben içecem diyorsanız alternatif çoktur; Sular civarina yakinsanız Şadırvan diye bir mekan var, oraya gidebilirsiniz, orası kesmezse hemen ziyapaşa bulvarına girin orada da çeşitli barlar var.. Abi biz alemciyiz daha doğal ortamlar arıyoruz derseniz bir araba bulup menderes bulvarına gidin, seyhan gölü üzerinde amerikan adası diye bir ada var, hemen girişinde bira çerez satılır, alın oradan gerekli nevaleleri ve kendinize uygun bir yer seçin, göl manzarasıyla Adana'yı izleyin, baktınız ortam çok sessiz oldu oradaki davulcu ve zurnacılara biraz harçlık verirseniz istediğiniz türküyü çalar size. Eğlenmenize bakın, şoföre fazla içirmeyin, ada'nın tek çıkışı var ve orada trafik polisi zaman zaman pusu kurar.
Biz böyle daha elit yerlere takılacağız, Allaha şükür para var imkan var, ne işimiz var bu ortamda derseniz karşıdaki tepenin orada yaan bir ışık var, orası park zirve eğlence tesisleri oluyor, içerisinde ingiliz barı, club'ı ve restoranları mevcut oraya takılabilirsiniz. Daha sonraki günlerde de Süleyman Demirel bulvarındaki lokantaları sırasıyla gezersiniz.

Unutmadan, gecenin saat 4ünde acıkırsanız açık kebabcı bulmakta zorlanmazsınız, ayrıca Hasan Usta kebabın adı var, lezzet ve servis bakımından çok çok daha iyi yerler var...

01 herşey

Ziyaretçi (not verified)
18 November, 18:04

hakikaten çok güzel bir özetleme olmuş O1 herşey(((:

demlik
26 April, 08:53