Sakıp Sabancı

Sakıp Sabancı (7 Nisan 1933 - 10 Nisan 2004), Türk işadamı, Sabancı Holding eski yönetim kurulu başkanı.

Belki bazılarımız Sakıp Sabancı Adana'lı değil, Kayseri'lidir diyeceklerdir, Ama Adana halkı Sakıp Ağa'yı kendi hemşehrisinden farklı tutmamıştır. Öncelikle kendi adıma ve sonra tüm Adana'lılar adına Sakıp Sabancı'ya teşekkürlerimi iletir, keşke hala yaşıyor olsa dememkten kendimi alamıyorum.
Sakıp Sabancı Resmi Web Sitesinden, Sakıp Sabancı'nın kendi kaleminden;

Ünü ülke sınırlarını aşmış 73 şirketi ve 30.000'i aşan çalışanıyla, yıllık cirosu 10 milyar doları aşan; bankacılıktan çimentoculuğa, lastikten gıda ve perakendeciliğe uzanan 21 değişik iş kolunda faaliyet gösteren bir Topluluğun Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürütürken; Vaksa faaliyetleriyle ülkemizin sosyal, kültürel ve eğitim alanlarında kalkınmasına katkıda bulunurken; basın ve yayın organlarında, üniversite konferanslarında, meslek odalarında ve sivil toplum örgütlerinde sık sık görüş ve düşüncelerini aktarırken; şimdilik 13'e ulaşan kitaplarıyla yaşadıklarını ve bildiklerini toplumla paylaşmışken, "niye Sakıp Bey böyle bir "site'ye ihtiyaç duydu" diye düşündüğünüzü hisseder gibi oluyorum.

Doğrudur… İş hayatına Adana'da pamuk balyalarını sırtında taşıyarak başlayan Kayseri'nin Akçakaya Köyü'nden Hacı Ömer'in 6 oğlunun ikincisi olan Sakıp Sabancı'ya Allah her kuluna nasip etmediği güzellikler ve zenginlikler nasip etti…

Bunlara şükretmenin bir yolu olarak ben, kardeşlerim ve bize gönül ve omuz veren profesyonel arkadaşlarımla durmadan, yılmadan çalışarak bugünlere geldik. Bu uğraşlar sırasında acı, tatlı günler geçirdik; bilgiler, tecrübeler edindik; bunları ülkemizin insanlarıyla paylaştık. Eserler meydana getirirken, görüş ve düşüncelerimi paylaşırken tek arzum ülkemin insanlarına örnek olmak; yeni yeni genç müteşebbislerin ortaya çıkmasını cesaretlendirmekti….

Bunların benden sonra kaybolup gitmesine gönlüm razı gelmemişti…

Bu defa da, teknolojinin bize sunduğu imkanlardan faydalanarak benimle ilgili tüm bilgi, belge, resim vs.'yi bir "site" içinde arşivleştirmek; ilgileneceklere benim hakkımda herşeyi bir anda bulabilecekleri bir "kaynak" yaratmak istedim.

Bu "site" böyle bir istek neticesinde oluştu.

Dileğim bu "site", beni yakından tanımak isteyenlere faydalı olur. Ayrıca gece gündüz ülkemizin kalkınması için çalışan, gayret gösteren iş adamlarımıza, devlet adamlarımıza hayattayken böyle bir arşiv çalışması yapmaları için bir örnek olur.

Hepinizi sevgiyle selamlıyorum.

Sakıp Sabancı hakkında yapılan yorumlar