Muharrem Gülergin

1924 doğumlu olan Muharrem Gülergin demiryolcu bir babanın 4 çocuğundan ikincisidir. 1940 yılında kurulan Adana Demirspor kulübünde ilk yılından itibaren futbolcu, yüzücü, sutopu oyuncusu ve atlet olarak 4 branşta hizmet vermiş, yüzme ve sutopu branşlarında milli takım kaptanlığına kadar yükselmiştir. 1957 yılında futbolu, 1962 yılında ise sutopunu bırakarak jübile yapan Gülergin, sırasıyla Adana il yüzme ajanlığı, yüzme-sutopu milli takımları teknik menajerliği, Adana Demirspor futbol takımı teknik direktörlüğü ve Adana Demirspor kulübü yönetim kurulu üyeliklerinde bulunmuştur. 1972-73 sezonunda Adana Demirspor'u birinci lige çıkaran teknik adam olan Gülergin, Fatih Terim'in yetişmesinde de pay sahibidir. Evli ve üç çocuk sahibi olan Gülergin, 7 Ağustos 1995 tarihinde Adana'da hayatını kaybetti. Cenazesi Adana Demirspor'un Sular mevkiindeki kulüp binası önünde Fatih Terim'in de katıldığı bir törenden sonra Adana Asri Mezarlık'ta toprağa verildi.

Spordaki büyüklüğünü ve azametini ifade etmek için ona 56000'lik lakabı takılmıştır. (56000'lik o günlerde DDY'deki en güçlü buharlı lokomotiftir)

Efsane sporcu Muharrem Gülergin birçok spor dalında başarı gösteren tün dünya üzerinde nadir sporculardandır. Selahattin Duman'ın Muharrem Gülergin'i kaleme aldığı bir yazısından alıntılar şu şekildedir;

Muharrem Gülergin, kitapta adı geçen sevgili gazeteci ağabeyimiz Mazlum Göknel’in anlattığı gibi erkek güzeli, Uzun boylu, yakışıklı.. Gary Cooper gibi bir adam..

Futbolda birinci ligde yıllarca oynayan  Adana Demirspor’un yıldızı ve kaptanı.. Yüzmede şampiyon .. 1944’te yüz metre kurbağalamada kırdığı rekor yıllarca tabelada kalıyor..

Sutopu milli takımının değişmez kaptanı.. Dokuz kişi milli maçta üzerine yükleniyor havuzda, batıramıyorlar..

 Futbol maçının devre arasında atletizm pistine çıkıp rekor kırıyor..

Voleybola heves ediyor.. En iyi.. Birkaç ay içinde milli takıma çağırılıp yıllarca oynuyor

Ping Pongu merak ediyor.. Milli ping pongcuları sıradan geçiriyor...

Yoldan geçerken duvarın arkasındaki tenisçileri görüp “ Nedir bu? “ diye soruyor.. Eline ilk kez raket alıyor, altı-yedi ay sonra efsane Nazmi Bari ‘den sonra Türkiye’nin en iyi tenisçisi..

Tramplenden havuza atlama diye bir spor var hani... Burgu neyim yapıyorlar, onda da tek isim..

Dünyada sporun birçok dalında onun kadar çok madalya alan bir sporcu yok..

Muharrem Gülergin hakkında yapılan yorumlar