Hasan Şaş

Doğup büyüdüğü Adana’da futbola başlayan Hasan Şaş, Adana Demirspor’da yetişti. 1995’te Ankaragücü’ne transfer oldu ve üç sezon boyunca ortaya koyduğu hırslı futbolla tüm Türkiye’nin dikkatini çekti.

1998’de transfer tekliflerini değerlendiren Hasan Şaş, Galatasaray’la sözleşme imzaladı. Yeni takımındaki ilk günlerinde Fenerbahçe karşısında çıktığı TSYD Kupası maçında ezeli rakiplerine 2 gol birden atarak bir anda taraftarların sevgilisi haline geldi. Özellikle ikinci sezonunda büyük çıkış yakaladı ve UEFA Kupası’na giden kadronun yıldızlarından biri oldu.

1998-99 sezonunda, geçirdiği grip nedeniyle kulüp doktorları tarafından kendisine verilen ilacın içerdiği ve yasak listesinde yer alan maddenin doping testinde pozitif çıkması sonucu 6 ay müsabakalardan men cezası aldı.

72 kez giydiği milli formayla en çarpıcı dönemini ise 2002’de yaşadı. Japonya ile Güney Kore’nin ortaklaşa düzenlediği Dünya Kupası’nda, yıldızlar topluluğu Brezilya’ya karşı muhteşem bir gol atan Şaş, takımın dünya 3.’sü olmasında pay sahibi olurken futbol otoritelerinin dikkatini çekti. Dünya Kupası'nın en iyi 6. oyuncusu ve France Football tarafından Avrupa'nın en iyi 11. futbolcusu seçilirken transfer borsasında da ismi sıkça anılır oldu. Ama o, kulübünde kalmayı tercih etti. 2005-2006 sezonunda Eric Gerets ile kazanılan efsanevi şampiyonlukta simge futbolculardan biriydi. Galatasarayın UEFA ve Süper Kupa'yı kazanan efsane futbolcularından biridir.

Hasan Şaş hakkında yapılan yorumlar

evlendikten sonra hoşaf oldu

Ziyaretçi (not verified)
28 December, 08:33