Eski Adana Genelevi (Kerhane)

Alimünif Caddesi'nin Vakıflar Çarşısı yanından ve Yağ Cami'nin oradan iki tane girişi olan çıkmaz bir sokaktan ibaret olan eski genelev aynı zamanda Umumhane, Kerhane ve Taşçıkan olarak da bilinmektedir. Burada çalışan kadınlarla evlenenler de olur, mahallede kadınlar birisi hakkında dedikodu yaparken lafı geldiğinde, "anam Taşçıkan'dan bir kadınla evlenmiş", derlerdi.

Genelevin kalın saçtan enikli bir kapısı ve kapıda bir polis, bir bekçi ve de bir askeri inzibat beklemekteydi. 18 yaşından küçük olanların girmesi yasak olan genelev içerisinde iki sıra halinde evler, çıkmaz sokağın sonuna kadar dizili olup, bu evlerde çalışan kadınlar sınıflara ayrılmaktaydı.

1. Sınıf, 2. Sınıf, 3. Sınıf...
Her sınıfın kendine has evleri ve müşterileri bulunmakta, birinci sınıfta genç ve güzel kadınlar, ikinci sınıfta orta yaşlılar, üçüncü sınıf ise orta yaşın üzerinde ve çirkin kadınlardan oluşmaktaydı.
Genelevlerde ayrıca dost günleri de olur, o günlerde dostu olan kadınlar çalışmaz ve dostalarını ağırlarlar. Kadının dostuna ait giysilerinin olduğu bir elbise dolabı odanın köşesinde yer alır ve genellikle çalışan kadın, dostunun tüm ihtiyaçlarını temin etmekte ve kazandığı paranın bir kısmını da dostuna vermekteydi.
Dost tututal erkekler hiçbir iş yapmaz, ekseriye boyunları beyaz kaşkollu, paltolu, bıyıklı ve saçları biryantinli olur, kaldırımda yürürken tiplerinden az çok anlaşılırdı. Külhanbeylerden ve Kabadayılardan oluşurdu. Dostu olan kadınlar bir nevi dıstlarının himayesi altında olur, onların tarafından korunurlardı.

Bazen orada çalışan kadınlar isim yapar, gençlerin arasında sohbet konusu olurdu. Albayın Kızı Leyla'nın çok iyi muamele yaptığından müşterisi çok, bekleyen sırası uzun olurdu. Albayın kızı denmesinin sebebi albayın beslemesi olduğundan dolayıdır. Sarı Leman'da bir o kadar ünlüdür.

Genelevden çıkanlar sokak girişinde bulunan seyyar tatlıcıdan tatlı yiyerek kayıplarını telafi ederlerdi.
Burada çalışan kadınların bir kısmı kültürlü ve kader kurbanı insanlardı. Dürüst, kalben temiz, mecbur kaldıkları için bu işi yapan, memleketteki ailesine, okuyan çocuğuna para gönderen kadınlar olup tanınmamak için takma ad kullanırlardı.

(Anılarda Adana, Av. Can Nadir Nadirler)

Eski Adana Genelevi (Kerhane) hakkında yapılan yorumlar

affetmenizi dileyerek soyluyorum dha gecen gun gittim guzwl kadin icin ama isim bitinc e nekadr uzuldum o kizin orda ne isi var yazik ikincisi kendi istegimi yoksa zorlami arastirilmasi gerekiyor. surekli veegi alan devlet bir kontrol etsin kardesim kadin geecekten guzeldi normal hayatta bana evwt dese kole olurum ona ama 50 tl sadece isini yapiyor. o kadar iyi davramdimki argo kisilerin arasindaki sakso denilen muhabbwte hix gormedim gerek yok dedim nerdeyse dicektim sadece konusalim kafi neyse fazla rencide etmedim ustelik jeat olaun diye biraz gulsun sevinsin diye iki senas 100 tl olan pqrayi birde bahsis verdim 100 tl oda bana teskkur etti ama soramadim zorlanmi calisyorsun diye hatta nerdeyse bos oldugun zamanlar bana alo de seni karsiliksiz gezdirim yemek yiyelim bu hayttan biraz uzaklara goitirim ama korktum tes bir cumle kullanor diye acidim ama cok gzuel o yuz dizileede bile yok yazik hatta azda agladim gizli gizli ama sunuda not eklim oraya bekar oldugum icin gittim normal hayattaki kizlara da lav atmayin cokkadin o sizin disarda baskaysiyla ol tuzaga dusur bekaretini boz ondan sonra oaraya dussun en iyisi o isi zornan yapmayan bayanlar ustlensin

kirca aliZiyaretçi (not verified)
8 October, 21:22

Arkadaşlar herkes farklı konuşuyor bayanlar oraya gitmek için mahkemelerde sürünüyorlar dışarıda hayvanın birisine denk gelmekten daha iyi diyip açıkta kalmamak için çalışıyorlar orada birşey bilmiyorsunuz bari konuşmayın bunları da bizzat kendim duydum orada çalışan bir bayandan

Ziyaretçi (not verified)
13 July, 23:33

Ya kaç TL orası bilen var mı ?

Ziyaretçi:ömer (not verified)
4 September, 03:23

iyi bir karhane.
Beyler, pos cihazından kart geçirip karşılığında yapılan şipşak seksten ne kadar zevk alınır bilmiyorum ama. tavlanılan, mest edilen ve baştan çıkarılan kızla yapılan temiz seks mutlaka daha iyidir!

Saygılarımla,
Caner

Caner (not verified)
25 January, 20:01

hafataya ordayım çok mearak ediyorum

Ziyaretçi (not verified)
11 March, 00:58

Ben ela böle şeyleri çok merak ediyorum aslında yaşadım ama sonu çok kötü oldu iyi ki orada ki bayanları polis koruo daha güvenli yani sonuçta anlının teri ile kazanıo

Ela duran (not verified)
15 February, 19:59

abi 17 yasindayim beni alirlar mi

Ziyaretçi (not verified)
29 January, 20:17

Arkadaşlar acıdım falan yazıyorlar oradaki kadınlara kimse kimseyi zorla orada çalıştırmıyor isteseler devlet onları kadın sığınma evine alır ama istemiyorlar ordan devlet çıkarsa sokakda devam edecekler birde en önemlisi binlerce genç erkekler sokakta tuttuğu fırsat bulunca tecavüz edecek çünkü herkes kendine hakim olamaya bilir böylesi daha güzel bekar erkek çok...

Ziyaretçi murat (not verified)
21 January, 13:35

oraya bende gittim bence isteyerek yapanda var terside fakat insan tabiatina uygun degil hepside sinir hastasi ben görmek icin gittim sadece .kimseyle iliskiye girmedim 3,ü takmadi parasini aldi gitti.birisi iliskiye girmedigim icin cok kizdi bana.onlara bakanlar kendi kiz kardeslerini hanim yakinlarini düsünsünler onlara o muamele yapilsa ne yaparlardi.bazilari resmi diye günah olmaz saniyor tam tersi zinadir en büyük günahlardandir nefsimize hakim olalaim dersiniz sen nyie gittin tanimak icin gittim ve kimseylede zina yapmadim.yasimda cok genc olmasina ragmen

Ziyaretçi (not verified)
9 January, 12:37

bilmiyorum gidince göreceğiz anladığımca merkezde değil burası

adanalı (not verified)
24 October, 07:00

merhaba Mersin genelevinin açık adres ve tarifini verebilecek varmı

mertcan (not verified)
6 September, 17:59

:D sevdim yazıyı

Ziyaretçi (not verified)
27 June, 23:31

Yaşasın KERANACILAR

abbas yolcu (not verified)
18 June, 19:39

Adana'nın genelevindeki kadınlar Mersin genelevindekilere on basar.Yalnız önemli şu;kolayca elde ettiğin,fazla emek sarf etmediğin,çok fazla terlemediğin şeyler sana zevk vermez. Önemli olan zoru başarıp,elde etmektir.Genelevdeki kadın çok zor elde edilen biri değildir.Ayrıca o kadınların çoğu kader mahkumudur.Burnundan kıl aldırmayan bir kadını "bana göre" nikahsız olarak becerebiliyorsan aslında sevaba bile girmelisin.Kadın hele bir de afetse.Köşeye sıkışmış,çaresiz kadını becermek marifet değil.. Yalnız bu tecavüz anlamında değil tabii.Elbette emek ve mesai harcayacaksın.Böylesi bana göre helaldir

Ziyaretçi (not verified)
6 June, 13:24

igrenç gerçektende yazık adananın adını kirletiyosunuz crazymenergin@hotmail.com

crazy (not verified)
10 May, 18:21

"buket (ziyaretçi) tarafından 31 Ağustos, 01:04 tarihinde gönderildi.
ay iğrençsiniz yaa binlerce erkekle birlikte olan kadınla yatıosunuz"
demiş buket haım.

Erkeklere iğrenç demişte, oradaki zavallı kadınların hali nicedir? dememiş.

kapağı ver, kulpu an, kurbanı hiç soran yokç

Ben ilk defa genelevine gittiğimde yeni 18 yaşındaydım. Kafamda farklı bir model vardı, ne bileyim, güzel şeyler hayal etmiştim. Ama bir baktım, 50 yaşının üstünde zavallı kadınlar, sütyen-külot salonda oturmuş müşteri bekliyor. 18 taşındakinede, 60 - 70 yaşındakilerede göz işareti ile gel diyorlar. Babası yaşında yada oğlu yaşında olmanız ne fark ederki? Onlar için sadece bir işsiniz, üç beş kuruşunuzu alıp sizi savsın, bütün olay bu.

Ne bileyim, yüreği buruk, ağlamaklı ayrıldım oradan. Bir daha asla ve aslada öyle yerlere gitmedim.

Ziyaretçi Kenan (not verified)
11 April, 21:31

aaa yanlış yapmışsınız ama tekrar gitmemekle, hali nicedir o kadınların?! merakını gider tekrar uğrama, kurbanı soran yok hiç!

yazık ordaki kadınlara; üç kuruş için neler çektiriyorlar. binayı da polis bekliyormuş(!) madem bundan haberdar bir devlet var ordakilere el uzatmak yerine neden daha fazla itiyorlar bataklığa? hayır yani başına polis koyup kadının hakkını mı korumuş oluyorlar anlamadım.

yazık oraya giden erkeklere; bu durumu normal gördükleri için.

yazık şu halimize.

kafasında genelevle ilgili güzel şeyler kuran beyefendi, kadınlara üzülmüş rolünü bırakalım, merhametli görünmeye çalışmayalım lütfen. Saygılar.

Ziyaretçi (not verified)
6 June, 07:33

Arkadaşım devletin açtığı kanununi bir yer orası ve o yüzden polis var. Sosyal evleri devlet açıyor kısacası bilgin olsun

Ziyaretçi (not verified)
26 June, 08:38

Cok guzel tarif

Ziyaretçi (not verified)
7 February, 20:05

Bu nasıl bir yazı ve nasıl bir muhabbet. Bu site adana yı tanıtan bir site. böyle yazıların ve yorumların derhal siteden kaldırılması gerekir.Adana yı yanlış tanıtmayalım arkadaşlar.Site yöneticisi arkadaş, bu ve buna benzer yazıların ve yorumların siteden kaldırılması gerekir.Sitenizin değeri düşer,saygınlığınız azalır.

Tuna (not verified)
2 November, 09:00

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz, bu yazı da sonuçta Adana'nın geçmişinde var olan bir kültürü/olayı anlatmaktadır. Yorumlarda küfür, hakaret ve suç teşkil edecek durumlar olmadığı müddetçe yayınlıyoruz.

adanapark
3 November, 00:06

yağcami keranesi eski kerane arkadaşlar ora yok artık kapalı.barkaldan önce ora wardı çünkii

tayfun (not verified)
30 October, 13:06

Koordinaten: 37°0'0"N 35°14'59"E

babayilmaz (not verified)
28 October, 01:44

Ya selam beni abim götürcek açık adresini versenize :D

Ziyaretçi (not verified)
12 October, 18:33

yağ caminin orada genelev yok

fatih (not verified)
21 September, 19:31

ay iğrençsiniz yaa binlerce erkekle birlikte olan kadınla yatıosunuz

buket (not verified)
31 August, 00:04

slm tanışabilirmiyiz?

Ziyaretçi (not verified)
8 February, 00:01

arkadaslar bana tam olarak nasıl qideceqımı tarıf eder mısınız. acil durum.):)

Orkun (not verified)
16 August, 19:01

adana genelevini ben de sorarak bulmuştum:)çarşıdan (veya realden de olur) barkal dolmuşlarının carrefour yazanına biniosun.yani illa ki sosyal evler yazana binmene gerek yok.sonra bir otoban köprüsü var.çarşıdan bindiysen sağ tarafta ışın boruyu görürsün solda da mavi sanaye benzer işyerleri vardır.ışın boruyu görünce inersin ama ışın boru tarafa değil mavi işyerlerinin olduğu tarafa gidersin birazcık toprak tümsekler var aynı yokuş gibi oralardan inersin.şimdi genelev mavi işyerlerinin arkasında oranın arkasına geçmek için otoban köprüsünün altına inersin bu bahsettiğim köprü eğimli bir otoban köprüsü tabi.şimdi de otoban köprüsünün altında dur. yüzünü dolmuşla geldiğin tarafa ver. sağın tarafa yürü.sonra otopark var.otoparkı geç.sağa dön. işte genelev sokağındasın.yolun sonunda genelev var.ama sakın ordaki esnafla konuşma. konuşursan seni 3_5 lira çarpabilirler.genelevin kapısında polis var ona kimliğini göster.içeri gir.seçil adında bir fıstık var onu bul seninle çok iyi ilgilenir.genelev iki yarı açık bina halinde 2 katlı bir yerdir.gezecen kadını beğenecen.seni çağaran kadınlar olabilir onlara gitmicem.çok koca göğüslü bir kadın milletin koluna yapışıomuş ona yaklaşmıcan.beğendiğim kadına ne kadar die sor. prezervatif verio mu?özel ilgi gösterio mu? iice sor.sen girelim deyince seni içerdeki odaya alır.paranı alır.sonra sen soyun ben geliorum der parayı ordaki adamla kırışmaya gider.seni biraz bekletir.sonra gelir.tecrübesizsen mutlaka girmeden söyle kadına ve özel ilgi olayını konuş.genelde vizite genelde otuz tldir.içerde de 10 tl bahşiş ister.

selim (not verified)
7 August, 18:03

yagcaminin ordaki kerhane nerede bana tarif edebilirmisiniz

mehmet (not verified)
11 June, 15:47

:))

Ahh Metin abi ahh. Bunlar hep senin işin he, hadi tarif et bakalım :D

osman
16 June, 15:36

umarim tekrar aynı yerinde olur iki dolmuş zor zaman kaybı onun parası ile tekrar giriş yapılabilir. Ekonomiye can verir barkal dolmuşları iki saatte bir gidiyor buda sıkıcı oluyor

Muhyeddin, Bayram (not verified)
19 February, 22:50

yenisi nerede kı ?

Masum Cocuk (not verified)
5 June, 21:42

Yeni Adana genelevi otogarın yanındadır,eski Adana genelevi ise yıllar önce yıkılıp yerine işhanı yapılmıştır,emin değilim ama adı Alidede işhanıdır

iranlı (not verified)
29 October, 13:19

Barkal dolmuşları gidiyor, önünde sosyal evler yazanlar yanlış olana binme :) otogarı geçtikten sonra otobana çıkan köprü var, o köprünün hemen ilerisinde, o köprünün altında inersen hemen yanısıra yürü bulursun. şhel petrol var oranın arkası. bulamazsan kime sorsan gösterir :))

Ziyaretçi (not verified)
7 June, 23:15

Beyler ben gittim. Gerçekten yazı da anlatıldığı gibi. Her sınıf bayan var. Oldukça güzel bir yer zaten devlet koruması altında.

Ziyaretçi (not verified)
17 October, 22:08