Botaş Spor Kulübü

Botaş çalışanlarının tamamen amatörce spor yapma gereksinimlerinden dolayı 1984 yılında Yener AYDIN, Erdoğan OCAKLI, Rıza NEPTÜN, Teoman ALTA, Mustafa MUTLU, İrfan ÇELENER, Hasan GENÇOĞLU, ve Adil ÜNAL‘ ın büyük fedakârlıklarla kurduğu kulüp, son 19 yıldır bayan basketboluna yatırım yaparak büyüyüp, gerek kurumu gerekse ülkemizi katıldığı tüm müsabakalarda en iyi şekilde temsil etmiştir.

Kurulduğu günden bu yana kendi ilke ve prensiplerini oluşturarak, istikrarlı bir şekilde büyüyen Botaş Spor, kendi çatısı altında oluşturulan Spor Okulu, Okul takımları, paneller ile şehir halkıyla da bütünleşerek, topluma da son derece önemli spor hizmeti sunmaktadır.Bölge halkının sempatisini kazanarak, basketbolun ülkemizde gelişmesi ve gençlerin sportif faaliyetlerde bulunmalarına olanak sağlamaktadır. Türk sporuna bir çok Yönetici, Antrenör ve Sporcu yetiştiren Botaş Spor sonraki dönemlerde önemli bir gelişme gösterdi ve ilerleyen yıllarda basketbola yaptığı yatırımların meyvesini de topladı. 2000 – 01 Sezonunda tüm rakiplerini geride bırakarak TBBL Lig Şampiyonluğunu kazanan kırmızı – beyazlı ekip, bir sonraki sezon ise Türkiye Kupası ve Cumhurbaşkanlığı Kupasını müzesine götürmeyi başardı.Botaş Spor, 2002 – 03 Sezonunda ise bu kez tüm kulvarlarda ( Türkiye Ligi Şampiyonluğu, Türkiye Kupası Şampiyonluğu ve Cumhurbaşkanlığı Kupası Şampiyonluğu ) kupaları toplayarak altın yılını yaşadı.

Diğer yandan ülkemizi Avrupa‘da uzun yıllar temsil eden Botaş Spor, edindiği tecrübe ile 2000 yılında 132 takımın katıldığı Ronchetti Kupası’ da çeyrek finale yükselme ve bir sonraki sezon kupada finale adını yazdıran ilk Türk Takımı olma başarısı gösterdi.

2004 – 2007 dönemlerinde özellikle alt yapıda yetiştirdiği oyuncularına şans tanıyan Botaş Spor Çukurova Bölgesinin desteğini de arkasına alarak, yeni sezona iddialı bir başlangıç yapma hedefinde.

Botaş Spor‘un 18 yıldır bünyesinde bulundurduğu tecrübeli antrenör Ceyhun YILDIZOĞLU yönetiminde bir çok başarılara imza atarak Avrupa ve Türkiye‘de Botaş Spor bayan basketbolunda marka olmasın yolunda birçok katkısı olmuştur. Altyapı, spor okulları, okul takımları ve A takım teknik konuda çok önemli bir sistem kurarak Botaş Ailesi‘nin her geçen gün büyümesini sağlamıştır. 2008 – 09 sezonuna bakıldığında ligde bulunan 12 takımın bir çoğunda yetiştirdiği antrenör ve sporcular bulunmaktadır. 2007 – 08 sezonu bitiminde antrenörümüzün A Milli Takım Baş Antrenör olması Botaş Ailesinde büyük sevinç yaşatmıştır. Antrenörümüz Ceyhun YILDIZOĞLU 2007-2008 sezonu sonunda kulübümüzle yollarını ayırması camiamızda büyük üzüntü yaratmıştır.Kendisine bundan sonraki Antrenörlük yaşamında büyük başarılar temenni ediyoruz.

2008 – 09 sezonunda Avrupa Kupası ve Türkiye Lig‘inde mücadele edecek takımımız Baş Antrenörlüğü’ne Osman Olcay ORAK getirilmiştir. Yeni sezonda Türkiye ve Avrupa arenasında Adana’ yı en iyi şekilde temsil edeceğiz.

Botaş Spor Kulübü hakkında yapılan yorumlar