Altın Koza Film Festivali

Çukurova'nın geleneksel ürünü pamuğu simgeleyen "Altın Koza Film Festivali", ilk kez 1969 yılında, Erdoğan Özlüşen'in Adana Belediye başkanlığı sırasında belediye bütcesinden 40 Bin Lira ayrılarak "Altın Koza Film Şenliği" adıyla düzenlenmiştir.
1973 yılına kadar aralıksız süren şenlik, Adana'nın simgesi haline gelmiştir.

1992 yılında 19 yıl aradan sonra yeniden başlatılan festival "Altın Koza Kültür, Sanat ve Film Festivali" olarak 1997 yılına kadar devam etti. 1998 yılında festival hazırlıkları yapılırken yaşanan deprem felaketi buna engel oldu. 1999 yılında ise bu kez Marmara depremi ile askıya alındı.

İlk olarak bundan 40 yıl önce 1969 yılında gerçekleştirilen festival ülkemizin en önemli kültür-sanat etkinliklerinden biri halindedir. Adana Büyükşehir Belediye'ne bağlı bulunan Altın Koza, kent turizminin gelişiminin yanı sıra, kentin sosyal ve kültürel yapısına da önemli katkılarda bulunan bir kuruluştur.

Altın Koza ve Öncüleri;
Durdu Çiftçi (başkan), Fevzi Acevit, Dr. S. Haluk Uygur, İsmail Timuçin, Nurettin Çelmeoğlu, Suat Hayri Akarçay, Murat Sertdemirel, Can Ceylan, Zafer Arslan

Yeni yorum ekle

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

More information about formatting options

Altın Koza Film Festivali hakkında yapılan yorumlar

adanalı bir vatandaş olarak altın koza film festivalini destekliyorum.çalışan bir bayanım fakat festival haftası yıllık iznimi alıp elimden geldigince katılmaya çalışıyorum.festival üyesi nasıl olabilrim.adananın bu tür etkinliklere ihtiyacı var.teşekkür ediyorum.

nesrinyildirim64@mynet.com (not verified)
14 January, 12:54