Aladağ

Karaköy adıyla 1835 yılından İtibaren Karaisalı İlçesine bağlı bucak merkezi iken, 1973 yılında belediye teşkilatı kurulmuş ve ismi de Karsantı olarak değişmiştir. Yüzölçümü 1380 km² olan ilçe coğrafi yapısı nedeniyle idari yönden kolaylık sağlanması amacıyla 09.06.1987 tarih ve 3392 sayılı kanunla Aladağ İsmini almıştır.
Aladağ İlçesi, dağlık ve engebeli derin vadili bir alan üzerine kurulmuş olup, denizden yüksekliği 850 metredir. Yaz aylarının serin geçtiği İlçede Çukurova yöresinden halkın yoğun olarak göç ettiği Başpınar, Meydan ve Tekir yaylaları bulunmaktadır. İlçe sınırları içinde Kapuzbaşı Şelalesi ile Eyner Simit Şelalesi görülmeye değer birer doğa güzellikleridir. İlçe Adana'ya 100 Km. uzaklıkta olup, 27 köyü bulunmaktadır.

Aladağ, Adana iline bağlı, doğusunda Kozan, güneyinde İmamoğlu ve Karaisalı, batısında Pozantı, kuzeyinde ise Niğde ili Çamardı İlçesi ve Kayseri ili Yahyalı ilçesi bulunmaktadır. İlçenin çok geniş bölümü tepelik ve dağlık bir arazi yapısına sahiptir. Aladağ'ın yüzölçümü 1347 km²'dir. Bu alanın 279 km²'si tarım arazisi, geri kalanı ise  orman arazisi ve açık taşlık-kayalık arazidir. Aladağ ilçesi kuzeyde toros dağları, doğu ve güneyden Seyhan nehri ile çevrelenmiştir. Demirkazık  dağı  3688 m rakımı ile torosların en yüksek zirvesi olarak Aladağ sınırları içerisinde bulunmaktadır. Aladağ'ın %49'u verimli (65.554 ha) olmak üzere %77'si ormanlarla kaplıdır. Tarım arazileri genellikle engebeli bir yapıya sahip olup verimlilik oldukça düşüktür. Sulu tarıma uygun arazi çok azdır. Tarım olarak çitle çevrilmiş bahçelerde meyvecilik yapılmakta, susuz arazilerde ise buğday ekilmektedir.  Kiraz, elma, ceviz, hurma vb. meyveler yetiştirilmektedir.
İlçenin tarihi ilk çağlara kadar uzanır. Eti, Roma, Bizans devirlerini Aladağ bölgesi, M.S. 12. yüzyılda Anadolu'ya gelen Türklerin yurdu olmuştur. Oğuz Boyuna ait "Üçoklar'ın" Türkmen beylerinden "Karaisa" bu bölgeye gelerek buraya yerleşmiştir. Selçuklu Arşivlerinde, Anadolu'ya bir "Vatan Garibi" olarak gelen bir kısım Türkmen aşiretlerinin muhtemelen Adana ili, Aladaglar çevresinde yerleştikleri bilinmektedir.

Aladağ hakkında yapılan yorumlar