Adana'daki Spor Kulüpleri

Adana tarihi boyunca sporun bir çok dalında başarılara ev sahipliği yapmıştır, özellikle su sporları, futbol, voleybol gibi dallarda başarı gösteren sporcuları barındıran Adana'da hipodrom, stadyum ve çeşitli spor salonları bulunmaktadır.


Adana'da Cumhuriyet'in ilanı ile birlikte ülkemizde sporun bir çok branşında atılımlar gerçekleştirilmiş ve sporun evrenselliği vurgulanarak dünya çapında gerçekleştirilmesi gerektiği anlaşılmış ve bu faaliyetlere daha resmi şekilde devam edilerek, Türk idman cemiyetleri ve yine Türk Ocağı ve Gençlerbirliği Kulüpleri kurulmuştur. Adana'da ilk kurulan yerel spor kulüpleri ise Seyhanspor ve Torosspor kulüpleri olmuştur.

Adana'da spor dallarından en yaygını günümüzde ülkemizde de olduğu gibi futboldur. İlde futbol ilk olarak 1926 yılında Türk Ocağı klubüyle başlamıştır. 1924 yılında Ankara'da yapılan Türkiye Futbol Şampiyonasında,Türk Ocağı ikinci olmuş ve Gazi Mustafa Kemal'den tebrik almıştır. İlerleyen yıllarda Türk Ocağı ile Gençler Birliğinin birleşmesi ile İdman Yurdu Klubü kurulmuştur.

Organize futbol faaliyetleri 1938 yılında 3530 sayılı beden terbiyesi kanunu çıkmasından sonra ilde Beden Terbiyesi İl Müdürlüğü kurulması ile başlamıştır. Bu tarihten sonra 1939 yılında Sümerspor, Milli Mensucatspor, 1940 yılında Adana Demirspor, 1945 yılında ilin ilk köy klubü olan İncirlikspor, Adana gücü, 1949 tarihinde ise Osmaniye–Ceyhan Avcılık Atıcılık Klubü, 1951 yılında Kozanspor, 1953’ de Karşıyakaspor, 1954 yılında Adanaspor, 1964 yılında Köprü-Yamaçlı, 1966’ da Ceyhanspor, 1969’da Tenis, Dağcılık ve Su Sporları ve 1970’de Karataş Klubü ile devam eden Adana ilinin sportif faaliyetlerine katkıda bulunan kulüplerin bir çoğu varlıklarını çeşitli sebeplerden dolayı günümüze kadar sürdürememiştir. Ancak halen sportif faaliyetlere katılan bir çok kulüp bulunmaktadır.

Yeni yorum ekle

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

More information about formatting options

Adana'daki Spor Kulüpleri hakkında yapılan yorumlar

Adana'nın ilk kulüpleri ile ilgili, Adana Futbolu kitabında yer alan ve kentte çıkan ilk spor dergilerini tarayarak oluşturduğumuz yazı yararlı olabilir.

Yavuz YILDIRIM (not verified)
23 September, 12:06

Merakla okumaya sabırsızlandığım bir kitap Sıcağıyla, Acısıyla Adana Futbolu, sorduğum zaman henüz Adana'ya gelmemişti, en kısa zamanda edineceğim ama. Mustafa Uçar'a da bahsetmiştim; eminim hem site için hem de genel Adana futbolu kültürünü öğrenmem için çok faydalı bir kaynak olacaktır.

metin
23 September, 13:58

babam h.ziya kurbetci (barbon ziya) 1939 ile 1942 yılları arasında adana sümerspor veya milli menşucatta futbol oynamıştır.trabzon idman ocağından transfer edilerek.elimde bu yıllara ait fotoğraflar var.bu klüpler hala varmı bilmiyorum.elimdeki bilgileri aktarmak ve varsa babamla ilgili bilgileri almak isterim.ofis telefonum 0462 3216634 saygılarımla.adanalı dostlara selam.başta can dostum vahap akşen olmak üzere...

m.sinan kurbetci (not verified)
24 August, 21:54