Adana Kebabı

Adana denilince akla ilk gelen Adana Kebap olur, hatta "kebap" kelimesi bile söylenmez, sadece "Adana" şeklinde söylendiğinde dahi onun "Adana Kebap" olduğu anlaşılır. Adana Kebabının tarifini Adanalılardan öğrenmek için tarifimiz sizleri bekliyor. Tarife başlamadan önce şunu mutlaka belirtelim; "Kebabı Adana'da Yemediyseniz Adana Kebap yemiş sayılmazsınız..."

Adana Kebap Hazırlanışı

Yaylalarda doğal ortamda yetiştirilmiş, en az bir yaşındaki koyundan elde edilen et; yağ, sinir, damar ve zarlarından ayıklanır. Ayıklanan et parçalar halinde bir gün dinlendirilir. Koyundan elde edilen kuyruk da aynı şeklide ayıklanıp, dinlendirilir. Dinlendirilmiş et, "zırh" tabir edilen, iki elle kullanılan keskin bıçakla kıyılır. Kıyılmış et miktarının % 15'i kadar dinlenmiş kuyruk, zırh ile ayrıca kıyılır. Kıyılmış et ile kuyruk, binde üç ile binde sekiz arasında (ideali binde beş) acı kırmızı biber ve tuz ilave edilerek yoğrulur. Bu karışım, Adana kebabının ana unsurunu teşkil eder. Farklı olarak, yukarıdaki karışıma kırmızı taze biber, soyulmuş kök sarımsak ve acı yeşil biber doğranarak katılır. Hazırlanan karışım tekrar yoğrularak homojenlik sağlanır.

Yoğrulmuş karışım, zırh ile tekrar kıyılır. Kıyma tekrar yoğrulur. Homojen hale gelmiş karışım, 0.5 cm kalınlığında, 3 cm eninde , 90 - 120 cm uzunluğunda demir şişlere sıvanır gibi yapıştırılır. Bu işleme, eti şişe saplama adı verilir.

Saplanan et, şiş yüzeyine dengeli bir şekilde yayılır. Dengeli sıvama pişmenin önemli şartıdır. Saplama esnasında el suya batırılıp, şiş üzerindeki et sıvazlanır. Bu işlem, etin şişten dökülmemesi için önemlidir. Ancak elde kalacak su miktarı gayet az olmalıdır. Su çok olursa et haşlanır, kebabın tadı bozulur. Şişe saplanan et miktarı 180 gramdır. Bir buçuk tabir edilen Adana kebabının eti, 270 - 280 gramdan az olmamalıdır.

 

Adana Kebap Pişirme Şekli

Hazırlanan şişler, alevsiz, durgun, korlu, meşe kömürü ateşinde yeteri miktarda pişirilir.

Pişirme derecesi, etin renginin kırmızıdan koyu kahverengiye dönme seviyesidir. Pişirme esnasında şişler sık sık çevrilir. Bu sırada etin yüzünde oluşan yağlar pide ekmeklerle sıkılarak alınır ve yağların ateşe damlaması önlenir. Yağlar ateşe akarsa, ateş alevlenir ve et dağlanır, kalite bozulur. Yağlanan pide ekmekler, pişmekte olan kebabın üzerinde tutularak ekmeklerin ısısı korunur.

Isıtılmış ve yağlanmış pide ekmek parçalarıyla servis edilir, ayrıca soğan salatası, maydanoz, ezme salata başta olmak üzere çeşitli salatalarla sunumu yapılır.

 

 

Video

Adana Video izle
Adana Video izle

Yeni yorum ekle

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

More information about formatting options

Adana Kebabı hakkında yapılan yorumlar

ADANA VE GAZİANTEP ÜLKEMİZİN KEBAP KÜLTÜRÜNDE VE DAMAK TADINDA EŞİ BENZERİ OLMAYAN İKİ GÜZİDE İLİMİZ.VE BELKİ BİR İSTANBUL DEĞİLLER AMA YİNE DE EN GÜZEL İLLERİMİZİN DE BAŞINDA GELMEKTELER.

Ziyaretçi (not verified)
2 September, 15:38

ADANA VE GAZİANTEP ÜLKEMİZİN KEBAP KÜLTÜRÜNDE VE DAMAK TADINDA EŞİ BENZERİ OLMAYAN İKİ GÜZİDE İLİMİZ.VE BELKİ BİR İSTANBUL DEĞİLLER AMA YİNE DE EN GÜZEL İLLERİMİZİN DE BAŞINDA GELMEKTELER.

Ziyaretçi (not verified)
2 September, 15:37

adana kebebı seviyom

vildan nur (not verified)
7 April, 13:28

adana kebebı seviyom

vildan nur (not verified)
7 April, 13:28

Dünyanın neresine giderseniz gidin Adana'da yediğiniz Adana Kebabı başka yerde çok zor bulursunuz, adanamızın havasından mıdır suyundan mıdır bilmiyorum ama en kuytu köşede yediğiniz kebap bile çok lezzetli, tavsiyem acılı adana kebap yemelisiniz, acı olmayınca o kadar lezzetli olmuyor.

Mustafa Cihan (not verified)
27 March, 14:51

Hemşehrim canımız adana kebap çekti, bizim burada balkonda bahçede de adana kebap yapmak yasak ama ilk fırsatta adana kebap nasıl yapılır gösterecem.

gurbetçi (not verified)
24 March, 22:48

TÜRKİYEDE VE DÜNYADA EN GÜZEL VE MALZEMESİ EN BOL KEBAP YAPAN TEK ŞEHİR OLMA GURURU BİZDE. NEMUTLU ADANAMA...

ciceksms
29 December, 11:43

çok mutlu adananıza maşşallah

Ziyaretçi (not verified)
3 July, 10:29