Adana Demirspor

Tarihçe

Adana Demirspor Kulübü İkinci Dünya Savaşı sırasında, silah altında bulunan askerlerin dışındaki gençleri savaşa hazırlama amacıyla çıkartılan Sivil Savunma Mükellefiyeti adı altındaki kanunla, kamu ve özel sektörde 500 kişiden fazla eleman çalıştıran kuruluşların bir spor kulübü kurmaları mecburiyeti neticesinde 1938 yılında TCDD 6.İşletme Bölge Müdürlüğü bünyesi içerisinde temelleri atılan kulübün ilk kurucu üyeleri Eşref Demirağ, Vasfı Ramzan, Hasan Silah, Hikmet Tezel, Feridun Kuzeybay, Seha Keyder, Emin Ersan, Esat Gürkan ve Kenan Gülgün'dür. Adana Demirspor futbolun dışında yüzme, sutopu, bisiklet ve güreş dallarına da büyük önem vermiştir.
1942 yılından 1953 yılına kadar Adanademir bölge şampiyonu olarak gruplara katılmaya hak kazanmıştır. 1947 yılında grup şampiyonu olmuş. Ankara'da yapılan final karşılaşmalarında Ankara Demirspor ve Fenerbahçe'nin ardından Türkiye üçüncüsü olma başarısı göstermiştir. 1951 yılında Balıkesir'de yapılan final karşılaşmalarında Beşiktaş ve Altay'ın ardından Türkiye üçüncüsü olmuştur. 1953-54 futbol sezonunda Adanademir SK Türkiye Amatör Takımlar Şampiyonası finalinde oynadığı Ankara Hacettepe SK takımını Selami Tekkaancı'nın golüyle 1-0 yenerek Türkiye Şampiyonu olmayı başarmıştır.

1940 yılından 1969 yılına kadar kulüp başkanları TCDD 6.İşletme Bölge Müdürlüğü bünyesinden oluşmuştu. TCDD 6.İşletme Bölge Müdürlüğü bünyasi dışından ilk başkan Mahmut Karabucak olmuştur.


Tarihinde onlarca başarıları bulunduran Adana Demirspor'un aynı zamanda yüzme ve su topu branşlarında Türkiye'nin gelmiş geçmiş en başarılı takımıdır. Dönemin Adana Belediye Başkanı Turhan Cemal Beriker ve Adana Valisi Mukadder Öztekin'in büyük destekleri ile efsane ve örnek sporcu Muharrem Gülergin önderliğinde 17 yıl aralıksız hiç yenilmeden, 22 yılda sadece tek mağlubiyet alarak 29 defa Türkiye Şampiyonu olmuş ve Yenilmez Armada olarak adını tarihe yazdırmıştır.

Güncel

Adana Demirspor 2006-2007 sezonunda Türkiye Kupası çeyrek finallere kadar yükselerek ulusal medyada adından söz ettrmiştir, aynı sezon bir üst ligde mücadele etmek için 2. Lig Eksta Play-Off maçlarına kalıp, final maçında mağlup olan Adana Demirspor futbol takımı umutlarını bir sonraki sezona çevirmiş, 2007-2008 sezonunda ise benzer durumla karşılaşmıştır. 2. Lig Ekstra Play-Off final maçı oynayan futbol takımı son dakikalarda kalesinde gördüğü talihsiz bir gol neticesinde hedefi olan Bank Asya 1. Lige yükselememiştir.

Livorno Maçı: 4 Eylül 2009 tarihinde İtalya'nın Serie A takımlarından Livorno Calcio ile özel bir karşılaşma yapan Adana Demirspor uzun bir süre Türkiye'nin gündemine oturmuştur. Endüstriyel futbola karşı oldukları mesajını veren her iki takımın karşılaşması aynı zamanda 2009 yılının en önemli olayları arasında yer almıştır.

Adana Demirspor 2009-2010 sezonunda TFF 2. Lig 4. Grup'da mücadele etmiştir, 2008 - 2009 sezon arasında kulübün yönetimini devralan Bekir Çınar 2009-2010 sezonunda  da kulübün başkanlığını yürütmekteydi. Başarılı çalışmalar ve transferlerle adından söz ettiren Bekir Çınar 2009-2010 sezonunda kulübün futbol takımının hedefinin şampiyonluk ve bir üst lige yükselmek olarak belirledi. 
Büyük sıkıntılarla klasman grubunu lider tamamlayıp 2. Lig Ekstra Play Off'lara katılmaya hak kazanan Adana Demirspor, play off grubundaki ilk karşılaşmayı kazanamadı. 2. Lig Play-Off'ta normal süresi 0-0 sona eren maçta Tavşanlı Linyit, Adana Demirspor'u penaltılarla 5-3 yendi.
16 Ağustos 2010 yılında Adana Demirspor camiası Bekir Çınar'ın intihar haberiyle sarsıldı. Borçlarından dolayı intihar eden Bekir Çınar, Adana Demirspor taraftarları tarafından "Büyük Başkan" olarak anılmaktadır.Taraftar

Başta Şimşekler Grubu (Adana Demirspor Taraftarlar Derneği) olmak üzere Adana Demirspor taraftarlarının kulübe bağlılıkları ülke sınırları dışında dahi bilinmektedir, Türkiye'nin birçok şehrinde taraftarı bulunan ve takımı deplasman maçlarında yalnız bırakmayan taraftarlar bir çok kez ulusal basında yer bulmuştur. Adana Demirspor taraftarı aynı zamanda kulübünü temsilen birçok yurtdışı spor ve sosyal etkinliklerde külübünun bayrağını ve renklerini tüm dünyaya duyurmuştur.

Unutulmaz Sporcuları

Adana Demirspor hakkında yapılan yorumlar